Prievidza na starých pohľadniciach

Dnes sa vydáme na cestu do minulosti. Zaspomíname si na starú Prievidzu, ktorá nám odhalí mnohé tajomstvá, predstaví sa nám v plnej kráse tak, ako ju mnohí ani nepoznajú.  Stretneme pôvodných obyvateľov, ktorí si žili svoj všedný život Prievidžana, smiali sa, smútili, snívali aj plánovali. Stretneme ľudí, o ktorých s nostalgiou hovoríme ako o minulých generáciách.  Oni tvorili naše mesto. Netušili, ako bude vyzerať dnes, no stále vedia rozprávať o tom, aké bolo kedysi.

Knihu Prievidza na starých pohľadniciach zostavil Prievidzský zberateľ starých pohľadníc Michal Dobiaš zo svojej súkromnej zbierky. Každá z pohľadníc má svoj príbeh. Rozpráva o tom, kam sa podeli tie domčeky, polia, lúky i ľudia. Už nie sú, a predsa ostali súčasťou mesta. Pohľadnica je totiž niečo celkom iné ako dobová fotografia. Zachytáva skutočnú dušu, dušu mesta a nefalšované emócie, s ktorými sa ich odosielatelia chceli podeliť, keď ich posielali svojím známym, priateľom a láskam.

Prezrite si pohľadnice, vnímajte ich charakter, porovnávajte, čo bolo kedysi, čo ostalo dnes, a potom, zavrite len tak oči. Nikam sa neponáhľajte, pretože práve teraz sa zastavil čas. Stránka za stránkou, slovo za slovom prechádzajte sa ulicami nášho mesta, spoznávajte nepoznané, či dávno zabudnuté.  Prenesiete sa do doby, keď pohľadnica cestovala z Prievidze do sveta.

Historické pohľadnice prezentované v tejto knihe ukazujú obraz Prievidze od konca 19. až do polovice 20. storočia. Pohľadnice z tohto obdobia sú dokumentom nielen zmien tlačiarenských techník, estetických názorov a vkusu, ale dokonca aj štátoprávneho usporiadania krajiny. Kniha sa venuje „Zlatému obdobiu“ Prievidze, ktoré je sprevádzané najväčším rozmachom pohľadníc ako spôsobu komunikácie.

Špecifikácia knihy:

Počet strán: 92

Väzba: pevná väzba

EAN: 9788085674422

Jazyk: slovenský

Dátum vydania: 2014

Vydavateľstvo: Tlačiareň Patria

Prievidza na nových pohľadniciach

Druhé pokračovanie úspešnej knihy Prievidzského zberateľa pohľadníc sa dočkalo svojho vydania. Prvá kniha Prievidza na starých pohľadniciach, ktorá vyšla v roku 2014 sa venovala obdobiu histórie mesta od roku 1890 až do roku 1944. Stala sa najpredávanejšou knihou v Prievidzi. Za krátky čas sa rozpredal celý jej náklad, takmer 3000 výtlačkov.

Jej druhé pokračovanie nesie názov Prievidza na nových pohľadniciach a zachytáva vývoj mesta od skončenia II. svetovej vojny až po súčasnosť. Viac ako 120 pohľadníc poukazuje na dominanty Prievidze a vďaka populárno – historickému textu sa kniha stáva hodnotnou publikáciou.

Kniha je výpoveďou o dynamickom rozvoji Prievidze od roku 1945 až po súčasnosť. Zachytáva teda dobu, ktorú si pamätáme a veľkú časť sme zažili na vlastnej koži.  Mapuje nástup socializmu, jeho rozkvet, aj úpadok. Tri generačné obdobia, ktoré formovali mesto aj umeleckú hodnotu pohľadníc.  Aj vtedy tu žili ľudia, tešili sa z nových sídlisk, ulíc a prežívali každý deň svoje osudy.

Je to návrat do čias, kedy sa na námestiach na prvého mája manifestovalo. Boli to časy, keď nás počas sprievodu triaslo od zimy, alebo vládla neznesiteľná páľava. Dnes sú z toho pekné spomienky. Na to zlé sme dávno zabudli. Vrátime sa aj do obdobia mestečka, v ktorom  mlieko stálo dve koruny, rožtek bol za pár halierov a pred Priorom zastavila čierna Tatra 603.

Ako sa píše na stránkach knihy, denne nám očami a mysľou prebehnú stovky, ba aj tisíce správ, ktoré v nás nezanechajú žiadnu stopu. Sotva sa k nim budeme môcť po desaťročia vrátiť. Pohľadnice poštou už takmer nechodia, no stále ostávajú zaujímavou možnosťou ako nazrieť do našej histórie. Čo je aj cieľom knihy Prievidza na nových pohľadniciach.

Špecifikácia knihy:

Počet strán: 96

Väzba: pevná väzba

EAN: 9788085674484

Jazyk: slovenský

Dátum vydania: 2016

Vydavateľstvo: Tlačiareň Patria